Fragment wraku z Małej Plaży
W minionym tygodniu zostaliśmy poinformowani o ciekawym znalezisku z helskiej Małej Plaży. Jeden z mieszkańców Helu zauważył duży, drewniany element, który wody Zatoki wyrzuciły na brzeg. Niezwłocznie powiadomił o tym ekipę Muzeum, a my pojechaliśmy tam z interwencją. Na miejscu okazało się, że rzeczywiście fragment jest sporych rozmiarów (ponad 6 metrów długości) i jest to element konstrukcyjny statku.
Wspólnymi siłami element udało się przetransportować na teren Muzeum Helu, gdzie poddaliśmy go wstępnemu oczyszczeniu oraz dokumentacji.
Wymiary: długość 650 cm, przekrój 22 x 24 cm
Po oczyszczeniu z piasku i muszli okazało się, że element, z którym mamy do czynienia jest to nadstępka statku - jeden z elementów konstrukcyjnych szkieletu statku - belka o przekroju czworobocznym, montowana na stępce w celu jej wzmocnienia, służąca przede wszystkim jako nakładka mocująca dolną część wręg. Wskazywały na to: czworoboczny przekrój belki, jej pokaźne rozmiary oraz przede wszystkim charakterystycznie wycięte zakończenia - łączenia wzdłużne. Łączeniami takimi połączone były ze sobą kolejne elementy nadstępki, bowiem najczęściej nadstępka (podobnie jak stępka) składały się z kilku części połączonych ze sobą za pomocą różnego rodzaju łączeń. W naszej nadstępce charakterystyczne wycięcia wskazują na łączenie tzw. nakładkę z wpustem.
Charakterystyczne wycięcie wskazuje na typ łączenia tzw. nakładka z wpustem.
Po oczyszczeniu uwidoczniły się również otwory rozmieszczone w regularnych odstępach wzdłuż osi belki. W niektórych z nich zachowały się metalowe podkładki pod śruby mocujące kolejne fragmenty konstrukcyjne.
Sam element wykonany jest z drewna dobrego gatunku, drewno zachowało się w stopniu dobrym. Nie jesteśmy w stanie bliżej określić gatunku drewna, choć tradycyjnie tego typu elementy konstrukcji statków wykonywano z drewna twardego, z gatunków rodzimych najczęściej z dębu.
W najbliższym czasie wyłowiona z wody nadstępka zostanie poddana konserwacji, o czym będziemy informować w kolejnych wpisach.
Zdjęcia: Muzeum Helu
Wykorzystano rysunki ze strony santisimatrinidad.jun.pl