Aktualności

Przygarnij szopkę 2020

Wszystkich, którzy pamiętają naszą zeszłoroczną akcję "Przygarnij szopkę" ucieszy fakt, że i w tym roku muzealne stajenki powędrowały w świat.

Z przyjemnością informujemy, że po zorganizowanej w poprzednich latach wystawie w budynku Urzędu Miasta Helu oraz zeszłorocznym przygarnięciu szopek przez helskich restauratorów i miejsca użytecznoścvi publicznej, w tym roku przyszedł czas na wystawę w naszym helskim kościele.

Rzeźba św. Antoniego w kapliczce zaprasza na wystawę do "swojej" kaplicy...

Dzięki uprzejmości księdza proboszcza i całej społeczności helskiej parafii, serdecznie zapraszamy na wystawę pomorskich szopek bożonarodzeniowych w kościele pw. Bożego Ciałą w Helu w Kaplicy św. Antoniego.

Dla przypomnienia, prezentowane na wystawie szopki pochodzą ze zbiorów Muzeum Helu. Są to rzeźby wykonane przez lokalnych twórców z rejonu Kaszub i Pomorza nagrodzone w zorganizowanym przez Muzeum Helu w 2016 roku, Konkursie Rzeźby Ludowej pt. Pomorska szopka. Od tego czasu w ramach akcji "Przygarnij szopkę" rzeźby raz do roku - właśnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia, opuszczają muzealne sale i wędrują wszędzie tam, gdzie bliżej im do ludzi. Serdecznie zachęcamy do odwiedzania wystawy, do podziwiania szopek, przyglądania się im oraz wyszukiwania ich pomorskich i kaszubskich elementów. 

Poniżej nieco zdjęć z wystawy...

Szopka autorstwa Bolesława Parasion - laureata I nagrody w Konkurskie Rzeźby Ludowej "Pomorska szopka". Wystawę szopek uświetniły również hafty utytułowanej kaszubskiej hafciarki pani Brygidy Hochschultz z Pucka.

Rzeżba autorstwa Piotra Golli z Władysławowa. Ciekawe komu uda się dojrzeć fokę skrytą nieśmiało wśród pozostałych zwierząt oddających hołd małemu Jezuskowi?

Szopki autorstwa p. Józefa Walczaka w zeszłym roku zdobiły okna chatki helskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego.

Rzeźba spod dłuta Roberta Wyskiela - autora m.in. rekordowej Helskiej rzepki .

"Tryptyk" - rzeźba autorstwa Stanisława Śliwińskiego z Gdańska.

Chór marynarzy przyśpiewuje małemu Jezuskowi w rzeźbie autorstwa Jerzego Żandarowskiego.

 

Pan Jezusek położony w żłóbku ze złotej muszli, czy stajenka z przewróconej na burtę łódki rybackiej - w szopce autorstwa Józefa Bonka jest wiele nawiązań do pomorskości.

 

Wystawę w helskim kościele będzie można odwiedzać do 2 lutego 2021 roku.

Serdecznie zapraszamy.

  

Eksponat Miesiąca

Rzeźba Posejdona wykonana w czasie pleneru rzeźbiarskiego. .