XII KONKURS NA RZEŹBĘ LUDOWĄ „ŚWIĄTKI KASZUBSKIE 2018” DOBIEGŁ KOŃCA.

15 września zakończył się w Muzeum Helu XII Konkurs na rzeźbę ludową „Świątki kaszubskie 2018”.  W okresie od 1 czerwca do 15 września zwiedzający Muzeum Helu turyści mogli podziwiać prezentowane w jednej z sal wystawowych rzeźby i oddawać swoje głosy na najpiękniejszą ich zdaniem pracę konkursową.

Konkurs na rzeźbę ludową organizowany był przez Muzeum Helu Stowarzyszenia „Przyjaciele Helu” i już po raz kolejny objęty był patronatem marszałka województwa pomorskiego p. Mieczysława Struka, ze wsparciem Burmistrza Helu p. Klemensa Adama Kohnke.

W tym roku tematem konkursu były „Świątki Kaszubskie”. W konkursie wzięło udział 9 rzeźbiarzy, którzy przedstawili razem 33 prace. Jury konkursu stanowili odwiedzający Muzeum Helu turyści. Głosy na poszczególne rzeźby można było oddawać w dwóch kategoriach: na najpiękniejszą kapliczkę przydrożną oraz na najpiękniejszą figurkę - świątka.

Rzeźby w kategorii "Figurki - świątki" prezentowane w Muzeum Helu.

Rzeźby w kategorii "Kapliczki przydrożne" prezentowane w Muzeum Helu.

Po przeliczeniu głosów przez komisję konkursową wyniki XII Konkursu na Rzeźbę Ludową "Świątki Kaszubskie - 2018" prezentują się następująco:

W kategorii „Kapliczki przydrożne” najwięcej głosów zdobyła rzeźba p. Krzysztofa Krajewskiego pt. „Kapliczka św. Franciszka”. Na drugim miejscu uplasowała się podświetlana kapliczka p. Józefa Bonka, a na trzecim miejscu kapliczka ścienna „Frasobliwy” autorstwa p. Leszka Baczkowskiego.

I MIEJSCE w kategorii „Kapliczki przydrożne” i nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego – rzeźba Kapliczka Św. Franciszka autor: Krzysztof Krajewski.

II MIEJSCE w kategorii „Kapliczki przydrożne” i nagroda Burmistrza Helu – rzeźba Kapliczka, autor: Józef Bonk.

III MIEJSCE w kategorii „Kapliczki przydrożne” i nagroda Stowarzyszenia „Przyjaciele Helu” – rzeźba Frasobliwy, autor: Leszek Baczkowski za rzeźbę Frasobliwy.

W kategorii „Figurki - świątki” najwięcej głosów zdobyła rzeźba p. Stanisława Śliwińskiego pt. „Madonna”. Drugie miejsce zdobyła rzeźba p. Wojciecha Wesserlinga pt. Św. Franciszek i drzewo życia”, na trzecią pozycję zajęła rzeźba autorstwa p. Zygmunta Kędzierskiego przedstawiająca Matkę Boską Matemblewską.

I MIEJSCE w kategorii „Figurki - świątki” i nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego – rzeźba Madonna, autor: Stanisław Śliwiński.

II MIEJSCE w kategorii „Figurki - świątki” i nagroda Burmistrza Helu – rzeźba Św. Franciszek i drzewo życia, autor: Wojciech Wesserling.

III MIEJSCE w kategorii „Figurki - świątki” i nagroda Stowarzyszenia „Przyjaciele Helu” – rzeźba Matka Boska Brzemienna Matemblewska, autor: Zygmunt Kędzierski.

Przyznano również nagrodę specjalną rzeźbiarzowi p. Zdzisławowi Grajperowi za indywidualizm oraz różnorodność prac wystawionych w konkursie.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy, jednocześnie przypominamy, że rzeźby konkursowe cały czas podziwiać można w Galerii Współczesnej Sztuki Kaszubskiej w Muzeum Helu, do czego serdecznie zachęcamy.

Ponadto spośród zwiedzających, którzy wzięli aktywny udział w naszym konkursie i zagłosowali na wybraną przez siebie rzeźbę, rozlosowane zostaną nagrody – niespodzianki, które w niedługim czasie prześlemy pocztą.

E.K-W