Co helscy strażacy przynieśli do Muzeum...?

Dziękujemy strażakom z OSP w Helu za kolejne eksponaty do Muzeum Helu.

Po raz kolejny strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Helu ofiarowali Muzeum Helu cenne eksponaty. Przez wiele lat, w wyniku różnych okoliczności – porządki, rozbiórki, zbiórka złomu – strażacy przynoszą nam to, co czasami przypadkowo, trafia w ich ręce, a co wydaje się im historycznie cenne i warte zachowania – pamiątki minionych czasów. Pamiątki o tyle cenne, że pochodzą z Helu lub jego okolic, a to właśnie historia Helu i Półwyspu Helskiego stanowi centrum zainteresowań naszego Muzeum.

Wszystkie eksponaty, które do nas trafiają przyjmujemy z wdzięcznością i obejmujemy staranną opieką. W pierwszej kolejności są one poddawane procesom konserwacji oraz starannej dokumentacji, po czym trafiają bądź prosto na ekspozycję, bądź do muzealnych magazynów, gdzie czekają na swoją kolej by zaistnieć na wystawie i być podziwianymi przez odwiedzających Muzeum turystów.

Wpisem tym chcielibyśmy podziękować Drużynie OSP Hel za ich postawę i wszystkie do tej pory podarowane zabytki. Zachęcamy również innych mieszkańców Helu do dzielenia się helskimi pamiątkami po dawnych czasach. Być może w niejednym domu „zalegają” tzw. starocie. Wyrzucić jest łatwo, ale wtedy coś niepowtarzalnego ginie bezpowrotnie. W muzeum dajemy starym rzeczom drugie życie, a one w zamian przekazują nam informacje o tym jak życie ludzi wyglądało dawniej. Cieszą oko, czasami zadziwiają, ale przede wszystkim edukują.

„Nasi tu byli!” 😊 Butelka znaleziona przez strażaków na strychu remizy strażackiej. Przyniesiona do Muzeum na początku tego roku.

Żelazko na węgiel pozyskane w wyniku organizowanej przez OSP zbiórki złomu - stan przed i po konserwacji.

Ostatni podarek od strażaków – dwa obrazy malowane na płycie.

E.K-W