Aktualności

Rocznica obrony pierwszego w Polsce doktoratu oceanograficznego.

Dokładnie 80. lat temu - 17 grudnia 1938 roku, na Uniwersytecie Jagiellońskim doszło do obrony pierwszego w Polsce doktoratu oceanograficznego.

Kazimierz Demel ze Stacji Morskiej w Helu przedstawił dysertację „Studia nad fauną denną i jej rozsiedleniem w Polskich wodach Bałtyku”, której promotorem był prof. Michał Siedlecki. Znanego już oceanografa – w Helu nazywanego profesorem, ponieważ za takiego go uważano - w obecności rektora UJ prof. Tadeusza Lehr-Spławińskiego, egzaminowali i wysoko ocenili prof. Zygmunt Grodziński i profesor Władysław Szafer. Z wydarzenia tego zachowały się dwa niezbyt dobrej jakości zdjęcia oraz dyplom doktorski z datą 17 grudnia 1938 r.

    

     

Kazimierz Demel w roku 1923 rozpoczął w Helu polskie badania oceanograficzne. Był autorem pionierskich prac z zoologii i hydrologii Bałtyku. Po II wojnie światowej stał się nauczycielem i mentorem wielu pokoleń polskich oceanografów – a jego popularyzatorskie książki o biologii Bałtyku, zainspirowało wielu późniejszych badaczy morza.

Może to dobra data na dzień oceanografa?
W Muzeum Helu znajduje się ekspozycja poświęcona Kazimierzowi Demelowi i helskim badaniom oceanograficznym. 
M.K.

Eksponat Miesiąca

Rzeźba Posejdona wykonana w czasie pleneru rzeźbiarskiego. .