Aktualności

Historia muzuem

30 maja 2015 roku otwarty został Oddział Muzeum Obrony Wybrzeża – Muzeum Przyrodniczo – Etnograficzne.

Siedzibą jest obiekt B-1, „Anton”, wybudowany przez Niemców w 1941 roku jako stanowisko armaty 406 mm w kompleksie Schleswig – Holstein.

Po wojnie, przez kilkadziesiąt lat, był zagospodarowany przez Marynarkę Wojenną, między innymi jako punkt łączności. Po opuszczeniu przez wojsko, przez kilka lat bunkier niszczał; w 2014 roku właściciel - Agencja Mienia Wojskowego - przekazała całą nieruchomość wraz z ogrodzonym obszarem miastu, a miasto użyczyło ją stowarzyszeniu „Przyjaciele Helu". Był to ostatni „klejnot w koronie"- w ten sposób stowarzyszenie zarządza wszystkimi sześcioma obiektami byłej baterii niemieckiej.

Postawiliśmy sobie za punkt honoru utworzyć na B-1 muzeum i udostępnić ekspozycje przed sezonem turystycznym 2015. Mieliśmy duże, bo liczące ponad tysiąc eksponatów, zbiory etnograficzne, zbierane przez dziesięć lat z myślą o przyszłym Muzeum Etnograficznym, jakie miało powstać w obiekcie B-3 oraz nieco mniejsze zbiory przyrodnicze, które zamierzaliśmy eksponować na B-1.

Nie wygraliśmy konkursu na grant, który umożliwiłby remont B-3, tym samym nie mogliśmy liczyć na to, że w najbliższym czasie powstanie tam muzeum. Na to potrzeba było około pięciu milionów złotych. Natomiast B-1 był w o wiele lepszym stanie technicznym, mogliśmy go wyremontować z własnych środków wypracowanych ze sprzedaży biletów do Muzeum Obrony Wybrzeża.

Tak powstał pomysł na Muzeum Przyrodniczo - Etnograficzne. W nowo wyremontowanych salach zorganizowaliśmy osiem wystaw etnograficznych, pokazujących Hel sprzed 150 laty oraz trzy wystawy przyrodnicze. Sale wystawowe oraz gabloty zapełniły się eksponatami wcześniej zgromadzonymi oraz wypożyczonymi od kolekcjonerów.

Niewielu turystów wiedziało o nowym muzeum - odwiedziło nas około 5.000 osób.

W maju 2016 roku przekształciliśmy dotychczasową placówkę muzealną w Muzeum Helu ukazujące historię naszego miasta, z działem przyrodniczym poświęconym przyrodzie Półwyspu Helskiego i Zatoki Puckiej. Remontowane są kolejne pomieszczenia pod wystawy.

Teren wokół muzeum, który był wielkim wysypiskiem gruzu, przekształciliśmy w Ogródek Botaniczny. Posadziliśmy ponad 1000 roślin. Znaleźliśmy szczodrego sponsora - pana Jacka Wysockiego, który ufundował system oświetleniowy. Od zmierzchu do świtu wszyscy przejeżdżający mogą podziwiać podświetlone zabytkowe mury muzeum oraz stare drzewa wokół niego.

Obecnie wyszukujemy w archiwach państwowych dokumenty helskie, których kopie znajdą się w Muzeum Helu. Wykorzystujemy stare zdjęcia, które otrzymujemy od mieszkańców naszego miasta.

W wyremontowanych pomieszczeniach tworzymy nowe wystawy poświęcone Kaszubskim twórcom ludowym.