Aktualności

MUZEUM KOLEI HELSKICH

 

Muzeum Kolei Helskich znajduje cię w dawnym magazynie amunicyjnym Niemieckiej baterii Szlezwik-Holstein. Wokół obiektu zbudowano perony kolejowe – na jeden wjeżdża pociąg z turystami, przy drugim zaś stoją zabytkowe lokomotywy i wagony kolejki wąskotorowej.

Zwiedzanie muzeum jest powiązane z zakupem biletu na trasę kolejki. Muzeum postawiło sobie kilka celów które stara się poprzez swoje wystawy realizować. Głównym z zadań muzeum jest dołożyć wszelkich starań by przybliżyć odwiedzającym nieco zapomnianą i niedocenianą częścią historii obrony wybrzeża jaką było zaangażowanie kolejarzy we wsparcie logistyki działań obronnych.

Bez poświęcenia ludzi, którzy nie brali bezpośredniego udziału w walce, a „jedynie” dbali o ciągłość transportu kolejowego nie możliwe stało by się zachowanie płynności dostaw żywności, sprzętu i broni, transportu żołnierzy zasilających obrońców oraz rannych, a także bezpośredniej łączności między liniami obronnymi, a dowództwem.

Być może właśnie z uwagi na fakt, że ludzie Ci „po prostu” wykonywali swoje codzienne obowiązki zawodowe ich niewątpliwe zasługi i bohaterstwo dotychczas nie zostały w pełni zauważone, właściwie wyeksponowane i docenione.

Naszym celem jest by bohaterska postawa pracowników kolei nigdy nie została zapomniana. Kolejnym zadaniem jakie postawiliśmy przed sobą jest przybliżenie odwiedzającym nasze muzeum historii kolejnictw na Półwyspie Helskim.

powrót